Republic of Korea
24.06.97, 26 years
24.06.97, 26 years
Country
Birthdate
Height
Weight
Profi since
Play
Ranking's position
Points
Prize money
Birthdate
Height
Weight
Profi since
Play
Ranking's position
Points
Prize money
Sunae Ji vs. Alexandra Walters - H2H matches
15.05.17 | q 2 | Sunae Ji | Alexandra Walters | 6-1, 6-3 | match details | Incheon | Hard |
Sunae Ji form & Alexandra Walters form
Sunae Ji - last matches
W25 Changwon - Hard | ||||
31.05.22 1st round | vs. Haram Kim | 1-6, 2-6 | match details | |
W15 Yeongwol - Hard | ||||
02.09.19 q 2 | vs. Seung-Yeon Hong | 2-6, 2-6 | match details | |
31.08.19 q 1 | vs. En Su Youn | 6-2, 6-1 | match details | |
Seoul - Hard | ||||
16.09.17 q 1 | vs. Varatchaya Wongteanchai | 0-6, 0-6 | match details | |
Gimcheon - Hard | ||||
13.06.17 1st round | vs. Hanna Chang | 0-6, 0-6 | match details | |
Incheon - Hard | ||||
17.05.17 1st round | vs. Luksika Kumkhum | 4-6, 2-6 | match details | |
15.05.17 qual. | vs. Linnea Malmqvist | 5-7, 6-4, 4-1, Linnea Malmqvist - retired | match details | |
15.05.17 q 1 | vs. Sora Lee | 6-1, 6-1 | match details | |
15.05.17 q 2 | vs. Alexandra Walters | 6-1, 6-3 | match details | |
Changwon - Hard | ||||
08.05.17 qual. | vs. Se-Hyun Kim | 3-6, 5-7 | match details | |
08.05.17 q 2 | vs. Jin Ju Lee | 4-6, 6-0, 6-1 | match details | |
08.05.17 q 1 | vs. Sumin Kim | 6-3, 6-2 | match details | |
Yeongwol - Hard | ||||
05.09.16 q 1 | vs. Soomin Kim | 6-4, 7-5 | match details | |
05.09.16 q 2 | vs. Ryeong Gyeong Park | 6-4, 6-1 | match details | |
05.09.16 qual. | vs. Hae-Sung Kim | 1-6, 2-6 | match details | |
Gimcheon - Hard | ||||
28.06.16 1st round | vs. Brooke Winley | 6-3, 6-3 | match details | |
28.06.16 2nd round | vs. Yan Wang | - | match details | |
27.06.16 q 1 | vs. Mijung Kang | 6-1, 6-0 | match details | |
27.06.16 q 2 | vs. Su San Na Sim | 6-0, 6-1 | match details | |
27.06.16 qual. | vs. Reina Takahashi | 6-3, 7-5 | match details | |
Sangju - Hard | ||||
22.06.16 1st round | vs. Kimika Sakata | 4-6, 6-2, 6-1 | match details | |
22.06.16 2nd round | vs. Yan Wang | 1-6, 6-70 | match details | |
20.06.16 q 2 | vs. Seon Young Um | 5-7, 6-3, 6-2 | match details | |
20.06.16 qual. | vs. Ha Eun Lim | 6-0, 6-1 | match details | |
Incheon - Hard | ||||
23.05.16 q 1 | vs. Hyerin Nam | 6-1, 6-1 | match details | |
23.05.16 q 2 | vs. Jin Ju Lee | 6-3, 6-2 | match details | |
23.05.16 qual. | vs. Bunyawi Thamchaiwat | 2-6, 6-74 | match details | |
Goyang - Hard | ||||
16.05.16 q 1 | vs. Yujin Ahn | 3-6, 5-7 | match details | |
Changwon - Hard | ||||
04.04.16 q 1 | vs. Ha-Young Ji | 5-7, 4-6 | match details | |
Yeongwol - Hard | ||||
07.09.15 q 1 | vs. Gahyun Woo | 6-1, 6-0 | match details |
Alexandra Walters - last matches
Yeongwol - Hard | ||||
29.08.18 1st round | vs. Subin Park | 0-6, 0-2, - Alexandra Walters - retired | match details | |
Gimcheon - Hard | ||||
22.08.18 1st round | vs. Yujin Ahn | 4-6, 4-6 | match details | |
Guiyang - Hard | ||||
11.08.18 q 1 | vs. Kexuan Zhou | 4-6, 6-76 | match details | |
Corroios Seixal - Hard | ||||
01.07.18 q 2 | vs. Pauline Courcoux | 6-75, 1-3, - Alexandra Walters - retired | match details | |
Guimaraes - Hard | ||||
26.06.18 1st round | vs. Vasilisa Aponasenko | 2-6, 3-6 | match details | |
Kiryat Shmona - Hard | ||||
21.06.18 1/4 | vs. Maya Tahan | 2-6, 2-6 | match details | |
20.06.18 2nd round | vs. Laetitia Pulchartova | 6-1, 0-6, 7-64 | match details | |
19.06.18 1st round | vs. Nitzan Bruner | 6-0, 6-0 | match details | |
Hua Hin - Hard | ||||
07.05.18 1st round | vs. Lorraine M. Guillermo | 1-6, 1-6 | match details | |
Hua Hin - Hard | ||||
01.05.18 1st round | vs. Zhibek Kulambayeva | 3-6, 3-6 | match details | |
Cairo - Clay | ||||
24.04.18 1st round | vs. Irina Fetecau | 0-6, 0-6 | match details | |
Sharm El - Hard | ||||
18.04.18 1st round | vs. Dasha Ivanova | 3-6, 6-3, 1-6 | match details | |
Sharm El - Hard | ||||
09.04.18 qual. | vs. Rio Kitagawa | 3-6, 2-6 | match details | |
08.04.18 q 2 | vs. Fang-Hsien Wu | 6-4, 0-6, 6-3 | match details | |
Canberra - Clay | ||||
26.03.18 qual. | vs. Ramona Mataruga | 4-6, 2-6 | match details | |
25.03.18 q 2 | vs. Ashleigh Simes | 6-0, 6-4 | match details | |
Canberra - Clay | ||||
17.03.18 q 1 | vs. Annerly Poulos | 1-6, 2-6 | match details | |
Mildura - Grass | ||||
07.03.18 1st round | vs. Abbie Myers | 5-7, 4-6 | match details | |
05.03.18 qual. | vs. Laia Pasini | 6-0, 6-2 | match details | |
04.03.18 q 2 | vs. Isabella Bozicevic | 6-4, 6-0 | match details | |
Antalya - Hard | ||||
28.01.18 q 2 | vs. Barbora Palcatova | 1-6, 4-6 | match details | |
Playford - Hard | ||||
02.01.18 1st round | vs. Dalila Jakupovic | 0-6, 1-6 | match details | |
Stellenbosch - Hard | ||||
07.12.17 2nd round | vs. Anna Pribylova | 3-3, - Alexandra Walters - retired | match details | |
05.12.17 1st round | vs. Amelie Intert | 6-3, 6-3 | match details | |
Stellenbosch - Hard | ||||
29.11.17 1st round | vs. Katharina Hering | 4-6, 3-6 | match details | |
27.11.17 q 1 | vs. Rochelle Pienaar | 6-1, 6-1 | match details | |
27.11.17 qual. | vs. Elisabeth Chantraine | 6-2, 6-1 | match details | |
Stellenbosch - Hard | ||||
21.11.17 1st round | vs. Valeria Bhunu | 2-6, 5-7 | match details | |
Bendigo - Hard | ||||
06.11.17 q 2 | vs. Isabella Bozicevic | 5-7, 1-6 | match details | |
06.11.17 q 1 | vs. Ella Husrefovic | 2-6, 6-2, 6-2 | match details |